Samodofukovací pneumatika z Česka sbírá ve světě ocenění

Samodofukovací pneumatika z Česka sbírá ve světě ocenění

Posláno Duben 1st, 2009 od admin do Novinky u Point S, Novinky ze světa pneu

Se skutečně revolučním vynálezem označovaným jako Self Inflating Tire se před nedávnem představila česká firma Coda Development. Vynálezem je pneumatika, která se na principu peristaltické pumpy během jízdy sama dofukuje na předem určený tlak.

V minulém roce se povedlo výrobcům této pneumatiky vzbudit velikou pozornost na SAE World Congress v Detroitu. A před nedávnem získala samodofukovací pneumatika v Hamburku významné ocenění Tire Technology of the Year za rok 2009. Její autoři momentálně hledají nové partnery pro další vývoj a výrobu. Proto je každé zviditelnění tohoto projektu velice důležité pro úspěšné hledání partnerů, kteří by mohli unikátní projekt především ve výrobě podpořit.

Princip samodofukovací pneumatiky

U téměř 30 % automobilů se běžně vyskytují podhuštěné pneumatiky. Přehuštěnost nebo naopak podhuštěnost pneumatik přitom může velice významně zkrátit životnost pneumatik.

Vynález českých vědců je přitom velice jednoduchý. Uvnitř pryžového tělesa v oblasti lemu, která dosedá na ráfek, je vytvořen dutý kanál. Tento kanál je pokaždé vahou vozidla díky deformaci pneumatiky ve spodní části uzavřen. Odvalováním se tato uzávěrka pohybuje kanálem, čímž každou otáčkou vtlačuje vzduch do pneumatiky. Kanál je opatřen ventilem řídícím tok vzduchu.

Jakmile je pneumatika podhuštěná, umožní ventil, aby do dutiny v lemu vstupoval vzduch, který je odvalováním vtlačován do pneumatiky. Když je v pneumatice optimální tlak vzduchu, ventil se uzavře a tím se dále nedofukuje. Na ventilu je přitom možné nastavit regulační tlak.

Testy dokazují, že jízda dlouhá 1,5 km dokáže zajistit dohuštění pneumatiky v podobě měsíčního úniku vzduchu, který se většinou pohybuje okolo 1 – 3 %. Celý tento systém je velice jednoduchý a nezvyšuje nijak výrazně výrobní cenu pneumatiky.